News 2021 SharePoint klientská sekce rychlá dodávka rychlý kontakt

Ergonomie

Ergonomie

Ergonomie má několik různých definic. Výraz ergonomie je převzat z anglického slova "ergonomics" které vzniklo z řečtiny spojením slov"ergo"=práce a "nomoi"=přírodní zákony. Jedná se o vědecký obor věnující se analýze pravidel a metod potřebných pro úpravu pracovních podmínek podle fyzických a duševních potřeb lidské bytosti v souladu s požadavky fyziologie a psychologie práce za účelem ochrany života a zdraví a podpory co nejzdravějšího rozvoje lidské osobnosti. Jinými slovy se jedná o optimální úpravu pracovního vybavení a interiéru podle našich fyzických a sociálních potřeb. V našem případě jde o tvar židle, která má svým tvarem sedáku a ostatních komponent donutit člověka sedět vzpřímeně a zabránit tak špatnému zakřivení páteře.

Proč je důležité správně sedět?

Denně prosedíme klidně 12 hodin. V práci, doma, v kině nebo u večeře. Většinu této doby sedíme strnule v jediné poloze a zatěžujeme tím páteř i zbytek pohybového aparátu. Ploténky trpí extrémním tlakem, stlačují se vnitřní orgány, vzniká napětí v oblasti páteře a šíje. Ostatně, pojďme se na to podívat podrobněji.

Správné sezení = Dynamické sezení tzn. takové sezení, při kterém často měníme pozici a mechanika židle se nám neustále přizpůsobuje a podepírá důležité partie.

Ikona

Špatné sezení

 • strnulá pozice, která zatěžuje pohybový systém
 • bolesti zátylku a ramen
 • bolesti hlavy
 • bolesti zad, páteře a beder
 • bolesti kloubů
 • špatná cirkulace krve v končetinách
 • stlačení vnitřních orgánů, cév a svalů v oblasti pánve
 • omezené dýchání
 • enormní tlak na ploténky a hluboký stabilizační systém páteře
Ikona

Správné sezení

 • dynamický posez, který umožňuje správné držení těla
 • podpora bederní páteře a zátylku
 • šetří meziobratlové svaly a ploténky
 • aktivizuje svaly
 • předchází bolestem zad a degenerativním změnám páteře
 • uleví od bolestí hlavy a šíje
 • pomáhá ke správné cirkulaci krve v končetinách

Denně sedíme až 15 hodin.

Ikona

Správné nastavení pracovního prostředí

Ikona

Jak na správné sezení?

U nás v RIM se ergonomií sezení zabýváme už dvě dekády. Zajímají nás pohybové možnosti lidského těla, podle kterých vytváříme sedací nábytek podporující zdravé sezení a aktivizaci zádového systému i svalů.

Zdravé sezení = dynamické sezení. O co jde? Jednoduše řečeno, naše židle mají opěradla i sedák vybaveny protitlakem, který si můžete sami nastavit, a který se postará o to, aby židle reagovala na pohyb vašeho těla. Díky tomu se vám přizpůsobí v každé pracovní poloze, šetří ploténky a při sezení aktivizuje páteř i svaly v těle. Je to pravý opak strnulé pozice, kterou často zaujímáme po dlouhé hodiny na běžných židlích.

ERGONOMIE V KANCELÁŘI

V kanceláři nebo u psacího stolu denně strávíme až 10 hodin času. Její vybavení by proto mělo odpovídat potřebám těla. Vyhnete se tak problémům se zády, pohybovým aparátem, bolestem hlavy a kloubů nebo špatnému prokrvování končetin.

Jak ergonomicky vybavit kancelář?

1. Správně vybraná kancelářská židle

Židle pro zdravé sezení by měla podporovat dynamické sezení, kopírovat anatomii vašich zad, mít výškově nastavitelný sedák, opěrky rukou i opěradlo a umět se správně přizpůsobit váze a pohybům vašeho těla. Právě židle je zásadním prvkem kanceláře, kterému byste měli věnovat největší pozornost.

2. Uspořádání a nastavení stolu

Při práci u počítače je potřeba pohlídat si polohu a sklon ramen, paží, loktů, zápěstí a rukou. Příliš vysoké stoly vás budou nutit zvedat ramena a paže, lokty budou svírat ostrý úhel, zatímco zápěstí budou klesat dolů. Správný stůl by měl mít takovou výšku, abyste při sezení zaujímali úhel 90° v oblasti kolen i loktů. Obecně platí, že by výška pracovní plochy měla být zhruba 72 cm od podlahy. Horní okraj obrazovky by měl být ve výši očí, pokud sedíte rovně. Nikdy neumisťujte obrazovku nebo klávesnici tak, abyste k ní museli otáčet hlavu nebo trup.

3. Střídání pracovní polohy

Ideální jsou výškově nastavitelné stoly, které umožní střídat práci v sedě a ve stoje. Střídáním pozic ulevíte ploténkám i zádovému systému. Moderní kanceláře jsou navíc vybaveny zónami s ergonomicky tvarovanými křesly a pohovkami, které vám umožní změnit prostředí a pracovat v odlišné pozici. Nezapomeňte si vyhradit i prostor na krátké rozcvičky během pracovní doby. Osvěžíte mysl a protáhnete ztuhlé svaly i páteř.

SMART SITTING

Technologie senzorů umístěných do pracovní kancelářské židle pro snímání způsobu používání pracovního místa a zlepšení ergonomického komfortu uživatele.

Dalo by se říct, že není nic jednoduššího než sezení. Sedět jsme uměli dříve než chodit a nikdy nebylo nad čím přemýšlet. Uvědomili jste si však někdy, že denně prosedíte klidně dvanáct hodin, z nich většinu v jediné strnulé pozici?

Kromě ergonomie sezení jsme se v RIMu začali věnovat technologii Smart Sittingu. Jde o senzory umístěné do pracovní kancelářské židle, které snímají způsob jejího používání. Dokáží uživatele upozornit, že sedí příliš dlouho, vyhodnotit využití pracovního místa i čas strávený na židli.

Výhody pro uživatele

 • propojení židle s aplikací v telefonu
 • sledování času stráveného na židli
 • notifikace při dlouhodobém sezení
 • detekce polohy sezení / přetěžování některých částí těla
 • aplikace obsahující návod pro ideální nastavení židle
 • tipy na protahovací cviky v kanceláři

Výhody pro investory

 • monitoring obsazenosti pracovního místa
 • čas využití pracovního místa
 • způsob chování uživatele (využití synchronní mechaniky, přestávky v práci, přetěžování částí těla a podobně)
 • ergonomické parametry kanceláře (uspořádání pracoviště a pracovních pomůcek)
 • propojení s počítačovou aplikací zaznamenávající odezvy z tlakových a gyroskopických senzorů

CVIČTE S NÁMI

KRK A ZÁTYLEK

TLAČENÍ HLAVY DOZADU

Seďte rovně a pohodlně, zády se neopírejte o opěradlo. Jednu ruku si položte na bradu a zkoušejte na ni jemně tlačit. Tuto pozici držte přibližně 5 vteřin a poté se uvolněte. Cvik opakujte pětkrát.

NAHÝBÁNÍ HLAVY DO STRAN

Seďte rovně a pohodlně, zády se neopírejte o opěradlo. Opatrně nahněte hlavu doleva, poté položte svou levou ruku na pravý spánek a zvolna přitáhněte hlavu k levému rameni. Tuto pozici držte pět vteřin a poté se uvolněte. To samé zopakujte na druhou stranu. Cvik opakujte třikrát.

DLANĚ A ZÁPĚSTÍ

PROTAHOVÁNÍ I.

Seďte rovně a pohodlně, zády se neopírejte o opěradlo. Spojte obě dlaně před tělem s lokty v úrovni ramen. Roztáhněte prsty a opatrně otáčejte předloktí ve směru těla. Tuto pozici držte 5 vteřin a pak se uvolněte. Cvik opakujte pětkrát.

PROTAHOVÁNÍ II.

Seďte rovně a pohodlně, zády se neopírejte o opěradlo. Zvedněte ruku vodorovně před sebe, narovnanou dlaň a prsty ohněte směrem dolů. Druhou ruku použijte na protahování prstů. Po 5 vteřinách se uvolněte. To samé zopakujte s druhou rukou. Cvik opakujte pětkrát.

RAMENA

PROTAHOVÁNÍ

Seďte rovně a pohodlně, zády se neopírejte o opěradlo. Zdvihněte jednu ruku a s nataženými prsty se snažte dosáhnout co nejvýše. Tuto pozici držte 5 vteřin, poté se uvolněte a opakujte s druhou rukou. Cvik opakujte pětkrát.

SEMAFOR

Seďte rovně a pohodlně, zády se neopírejte o opěradlo. Zvedněte obě ruce do stran do úrovně vašich ramen. Jednu ruku položte na krk a druhou na záda. Tuto pozici držte 5 vteřin a pokoušejte se spojit obě dlaně, poté vystřídejte ruce. Cvik opakujte pětkrát.

TRUP

OHÝBÁNÍ

Seďte rovně a pohodlně na okraji židle. Zády se neopírejte o opěradlo. Položte dlaně na zátylek, ramena směrem do stran. Ohýbejte svůj trup směrem dopředu a zároveň stlačujte lokty směrem k sobě, jakoby jste je chtěli umístit mezi kolena. V této pozici vydržte 10 vteřin, poté narovnejte záda a položte dlaně na kolena. Cvik opakujte pětkrát.

OTÁČENÍ TRUPU

Seďte rovně a pohodlně na kraji židle. Zády se neopírejte o opěradlo. Položte dlaně na zátylek, lokty od sebe. V této pozici zůstaňte 5 vteřin. Otáčejte trupem směrem doleva, zatímco lokty jsou stále od sebe. V této pozici zůstaňte 5 vteřin. Vraťte se do původní vzpřímené pozice a položte dlaně na kolena. Celý úkon opakujte i na druhou stranu. Cvik opakujte pětkrát.