klientská sekce rychlá dodávka rychlý kontakt

Ergonomie

Parametry sezení

1. Stabilita

Stabilita otočné kancelářské židle je zajištěna pětiramennou podnoži na kolečkách. Kolečka musí materiálově odpovídají typu podlahy, na níž se bude židle používat. Pro měkké typy podlah (koberce, ...) jsou určena tvrdá kolečka a naopak pro tvrdé typy podlah (beton, PVC, parkety, ...) se používají měkká kolečka. Na trhu se objevují i židle na kluzácích. Konferenční židle jsou buď na čtyřech nohách nebo tzv. pérovka.

2. Anatomicky tvarovaný sedák

Sedák má být dostatečně široký i hluboký, přičemž při sezení by měla být jeho hloubka plně využívána. V přední části musí být sedadlo zaoblené, aby nedocházelo k utlačování měkkých tkání v oblasti podkolení jamky. Díky přednímu zaoblení sedáku je zajištěno správné prokrvování dolních končetin. K zajištění maximálního komfortu při sezení je vhodné zvolit židli s hloubkovým nastavením sedáku. Některé mechanismy jsou vybaveny funkcí negativního náklonu sedáku. Při sezení na židli s touto funkcí dochází k napřímení páteře (viz ilustrace).

Anatomický tvarovaný sedák

3. Nastavování výšky sedadla

Sedák musí umožňovat změnu jeho úrovně tak, aby se chodidla plnou plochou dotýkala podlahy, přičemž kolenní kloub svírá úhel větší než 90°.

4. Zádová opěra

Zádová opěra by měla neustále kopírovat záda po celé jejich délce. Úhel, který svírá opěradlo a sedák, by neměl být ani v nejčastěji používané přední pozici menší než 90°. Jen v tom případě nedochází k zatěžování dýchacích a trávicích orgánů, srdce a cév. Vhodným doplňkem je také výškové nastavení zádové opěry a lumbátní nastavení, které svým vyklenutím podepírá páteř v bederní oblasti a tím zajistí přirozené prohnutí páteře při sezení.

Nastavování výšky sedadla

5. Stavitelné podpěrky rukou

Podpěry rukou, neboli područky, zajišťují oporu pro předloktí při práci u pracovního stolu. Vhodné nastavení područek zamezuje strnulosti krčního svalstva, páteře a předloktí. Maximální pohodlí poskytují multifunkční područky, které jsou šířkově, hloubkově, výškově a paprskovitě stavitelné.

Stavitelné podpěrky rukou

6. Centrální pružina

Měla by jí být vybavena každá židle. Především tlumí náraz při prudkém dosednutí a všechny další pohyby lidského těla.

7. Odolné čalounění

Případně jiný potahový materiál. Musí odpovídat tomu jak často a v jakém prostředí židli používáme. Mezi rozhodující fyzikální vlastnosti zde patří odolnost proti oděru, "žmolkování", stálobarevnost, případně odolnost proti ohni.

8. Mechanika židle

Zvláští kapitolou je mechanika židle. Umožnit zdravé, tzv. dynamické sezení, které dovoluje člověku se stále pohybovat, mohou židle vybavené synchronním sedacím mechanismem, jenž automaticky přizpůsobuje zádové a sedací opěry pohybům trupu. Takové sezení znemožňuje strnutí těla, zmenšuje statické zatížení a únavu zádového svalstva a naopak podporuje jeho potřebnou aktivizaci a relaxaci. Je nanejvýš účelné vždy bedlivě zvážit výběr konkrétního typu, aby co nejlépe vyhovoval specifické povaze užívání židle. Více o mechanikách zde